Wydarzenia - Gimnazjum

Dnia 23 czerwca 2017r. we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość pożegnania uczniów kl. III Gimnazjum nr 1 im. M. Kopernika we Wrześni. Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście, między innymi burmistrz Miasta i Gminy Września pan Tomasz Kałużny, przewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni pan Waldemar Grześkowiak, ksiądz kanonik Mieczysław Kozłowski, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu pan Jarosław Malicki, prezes Wrzesińskiego Towarzystwa Kulturalnego pan Bolesław Święciochowski, „Przyjaciele Szkoły” państwo Krystyna i Jan Nowakowie oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Andrzejczak – Wagner.

tol.1W klasach gimnazjum i szkoły podstawowej, w ramach zajęć WDŻ przeprowadzono ćwiczenie, pokazujące z jakimi utrudnieniami spotykają się osoby posiadające dysfunkcje. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie uczniom, że funkcjonowanie w szkole osób np. z dysleksją jest trudnym zadaniem.

W tym roku szkolnym od lutego do czerwca nasza szkoła wzięła udział w akcji ogłoszonej przez Fundację Przyjazny Świat Dziecka z siedzibą w Warszawie pt. ,,Przywróćmy Dzieciom Uśmiech ‘’. Akcja ta polegała na zbiórce makulatury.

W tym roku szkolnym szkoła wzięła udział w II edycji Konkursu Ekologicznego-,, Edukujemy-Pomagamy’’, organizowanego przez firmę ,,Reba’’- Organizacja Odzysku S.A. z siedzibą w Warszawie. Od lutego do końca marca 2017r. uczniowie przynosili do szkoły zużyte baterie, które były składowane do specjalnych kartonów. Przekazaliśmy w sumie 21 kartonów. W maju firma ,,Reba’’ ogłosiła wyniki konkursu.

ch1 Organizatorami i wykonawcami tego projektu byli uczniowie klas 2c i 2d gimnazjum, członkowie kółka chemicznego. Przygotowali oni dla swoich młodszych kolegów ćwiczenia laboratoryjne z tematu „Mieszaniny substancji i ich rozdzielanie”. Szóstoklasiści mogli powtórzyć wiadomości poznane na lekcjach przyrody i korzystając ze sprzętu laboratoryjnego samodzielnie wykonać podział wybranych mieszanin.
Potwierdzenie szkolnej teorii eksperymentem ta najlepszy sposób na jej zapamiętanie.

Opiekun kółka: Iwona Tokarska

05.06.2017 M. Sotirov 045Dnia 5 czerwca obchodzony jest na świecie Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji w naszej szkole odbył się happening i wystawa prac związanych z ochroną środowiska. Happening przygotowali uczniowie z klasy Ic - klasy ratownictwa medycznego i technicznego, oraz klasy VIa pod kierunkiem p. Marioli Sotirov (nauczyciela przyrody).

DSC 0497W Zespole Szkół nr 1 we Wrześni odbył się wyjątkowo na początku czerwca 2017r.(a nie jak w poprzednich latach w miesiącu lutym) XVII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o AIDS. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 1 we Wrześni (Gimnazjum), a współorganizatorem PSSE ,,Sanepid’’ we Wrześni.

DSC 0540Dnia 6 VI 2017r. w naszej szkole  odbyła się już XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 1 we Wrześni (Gimnazjum nr 1 ) oraz Starostwo Powiatowe we Wrześni. Wzięło w niej udział 16 uczniów, po dwóch z każdej szkoły naszego powiatu: Zasutowa, Pyzdr, Orzechowa, Kołaczkowa, Miłosławia, Nowego Folwarku, Gimnazjum nr 1 i 2 we Wrześni.

dop2   Dopalacze to temat, który spędza sen z oczu rodzicom i wychowawcom.  Najlepszym sposobem na uchronienie młodych ludzi przed skutkami ich spożycia jest świadomość, czym one naprawdę są. W związku z tym przeprowadzono w naszej szkole akcję, której celem było pozyskanie jak największej ilości informacji o tym zagrożeniu.

DSC 0145Dnia 22.05.2017 już po raz czwarty odbył się w naszej szkole Dzień Języka Angielskiego. Był on okazją do zainteresowania uczniów kulturą krajów anglojęzycznych oraz zwiększenia motywacji do pogłębiania znajomości języka. Była to miła odmiana od tradycyjnych lekcji i świetna okazja na udowodnienie, że nauka języków nie musi być nudna.
Założeniem programu było zaangażowanie wszystkich klas gimnazjum, oczywiście odpowiednio do ich poziomu znajomości języka.
Uczniowie uczestniczyli m.in. w:
- konkursie leksykalno-gramatycznym,
- quizie z wiedzy na temat kultury krajów anglojęzycznych,
- konkursie na najlepszy strój przedstawiający postać z kraju anglojęzycznego,
- konkursie na najlepsze tłumaczenie przysłów i cytatów
Zadbano też o wizualną oprawę tego dnia. Uczniowie wykonali plakaty przedstawiające ciekawe fakty dotyczące najważniejszych krajów anglojęzycznych. Wszystkie prace ozdobiły ściany szkoły wraz ze złotymi  myślami i przysłowiami angielskimi.
Impreza miała być również dobrą zabawą, dlatego zorganizowano konkurs piosenki anglojęzycznej. Chętne osoby zaprezentowały swoje ulubione utwory. Uczniowie wykazali się nie tylko świetnymi umiejętnościami wokalnymi i perfekcyjnym językiem angielskim, ale także znakomitymi strojami  i układami choreograficznymi.
Tego dnia rzeczywiście cała szkoła żyła językiem angielskim, który, choć na chwilę, przestał być tylko kolejnym przedmiotem szkolnym, a stał się okazją do ciekawej zabawy.