podstawowa

WP 20171109 08 51 07 ProW dniu 9 listopada uczniowie klasy I a i I c udali się na wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu była wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania, które znajduje się na Starym Rynku. To wspaniałe miejsce dla osób, które chcą zapoznać się z historią i tradycją Poznania, poznańską gwarą oraz, przede wszystkim, z historią i sposobem wypieku rogali świętomarcińskich.


W Rogalowym Muzeum Poznania poznaliśmy wiele zwrotów z gwary poznańskiej, m.in. wiemy , kto to jest „szczun” i „mela”. Usłyszeliśmy też legendę o powstaniu rogali świętomarcińskich, zapoznaliśmy się ze składnikami, jakie są niezbędne do wypieku tych słodkości oraz poznaliśmy recepturę ich przygotowania. Na naszych oczach Rogalowy Mistrz przygotowywał rogale, których później mogliśmy spróbować. Mieliśmy też okazję poznać ciekawostki związane z tymi słodkimi wypiekami. Na koniec pobytu w Rogalowym Muzeum Poznania zaopatrzyliśmy się w różne pamiątki .

Nasze certfikaty

Początek strony