podstawowa
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/wydarzenia/xx_lukasz/Rogale2017
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/wydarzenia/xx_lukasz/Rogale2017

20161208 095032W grudniu klasy IIa i IIb odwiedziły Rogalowe Muzeum Poznania, które mieści się w renesansowej kamienicy przy ul. Klasztornej. Na wstępie pokazu wszyscy otrzymali cukiernicze czapki i zajęli miejsca w sali, z której okien widać było piękny poznański Ratusz.

Wujek Biniu zapoznał dzieci z gwarą poznańską. Okazało się, że nasze kotki i pieski to kociambry i kejtry, a przysmakiem poznaniaków są pyry z gzikiem. Nastepnie starszy "Rogalowy Mistrz" zaprosił uczestników do wygniatania ciasta na rogale. Wszyscy mieli okazję uczestniczyć w kolejnych etapach powstawania marcińskiego rogala, a więc zagniataniu, wałkowaniu, krojeniu, zawijaniu, lukrowaniu i zdobieniu rogali. Spektakularnie wyglądało wycinanie trójkątów z ciasta, którego mistrz dokonał przy pomocy prawdziwej szabli. Czekając na wypiek ciasta dzieci obejrzały film o św. Marcinie i historii Poznania. Wreszcie nastąpił czas degustacji. Rogale marcińskie są naprawdę pyszne i warto tu po nie przyjechać. Każdy z uczestników pokazu otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika. Zbliżała się godzina 12.00. Pod Ratuszem gromadzili się turyści, żeby zobaczyć trykające się koziołki. Niespodzianką dla wszystkich były wyjątkowe stroje koziołków - mikołajkowe kubraczki. Trębacz zagrał hejnał. Poznański rynek czarował świątecznym urokiem dzięki pięknej choince i barwnym straganom z różnymi przysmakami. Wszyscy wrócili do szkoły w gwiazdkowym nastroju.

{gallery}wydarzenia/xx_lukasz/Rogale2017{/gallery}

Nasze certfikaty

Początek strony