Maria Skłodowska –Curie zdobywając Nagrody Nobla podkreślała ,że nie odkryłaby polonu i radu, gdyby nie nauczyła się tak dobrze analizy chemicznej w Warszawie. Stało się to drogowskazem dla uczniów, którzy skorzystali z zaproszenia p. mgr Wandy Szelągowskiej i p. dr Agnieszki Siporskiej, organizatorek trzeciej edycji projektu „I Ty zostaniesz Olimpijczykiem”. Projekt przeprowadzono na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a środki na jego realizację pochodziły od Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Ministra Edukacji Narodowej. Czworo uczniów Gimnazjum nr 1 we Wrześni: Oliwia Zych, Aleksandra Andrzejczak, Szymon Paszak i Mikołaj Chojnacki, pod opieką nauczyciela chemii Iwony Tokarskiej wzięło udział w tym wydarzeniu. Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie poszerzyli wiedzę dotyczącą systematyki i reaktywności związków nieorganicznych i organicznych, prawidłowego opisywania przeprowadzonych przez siebie doświadczeń oraz stosowania zasad bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym. Na ćwiczeniach rachunkowych wprowadzono pojęcie mola, stężenia molowego i objętości molowej, co pozwoliło na rozszerzenie spektrum rozwiązywanych zadań. Udział w warsztatach psychologicznych spowodował zwiększenie kompetencji interpersonalnych uczniów, zwłaszcza w zakresie pracy w grupie, asertywności i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Podążając śladami naszej noblistki uczniowie odwiedzili budynek dawnego Instytutu Radowego, który powstał z jej inicjatywy, a w którym obecnie mieści się Klinika Onkologii. Warto wspomnieć, że swoich odkryć uczona dokonywała z przekonaniem, że będą służyć ludzkości. Zwiedzili także Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta, które mieści się w kamienicy, gdzie Maria przyszła naświat. Będąc w stolicy nie można było pominąć spacerów po Starym Mieście. Uczniowie odwiedzili również Stadion Narodowy, podziwiali spektakl pt. „Bazyliszek” w Multimedialnym Parku Fontann oraz przeszli trasą multimedialnych Ławeczek Chopinowskich. Sześć dni realizacji napiętego planu i wytężonej pracy daje dużą satysfakcję i pozostawi dobre wspomnienie, że to o trudne ma swoją wartość.

Opiekun: Iwona Tokarska

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1