JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/2017/10_maria

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2017/10_maria

Maria Skłodowska –Curie zdobywając Nagrody Nobla podkreślała ,że nie odkryłaby polonu i radu, gdyby nie nauczyła się tak dobrze analizy chemicznej w Warszawie. Stało się to drogowskazem dla uczniów, którzy skorzystali z zaproszenia p. mgr Wandy Szelągowskiej i p. dr Agnieszki Siporskiej, organizatorek trzeciej edycji projektu „I Ty zostaniesz Olimpijczykiem”. Projekt przeprowadzono na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a środki na jego realizację pochodziły od Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Ministra Edukacji Narodowej. Czworo uczniów Gimnazjum nr 1 we Wrześni: Oliwia Zych, Aleksandra Andrzejczak, Szymon Paszak i Mikołaj Chojnacki, pod opieką nauczyciela chemii Iwony Tokarskiej wzięło udział w tym wydarzeniu. Podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie poszerzyli wiedzę dotyczącą systematyki i reaktywności związków nieorganicznych i organicznych, prawidłowego opisywania przeprowadzonych przez siebie doświadczeń oraz stosowania zasad bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym. Na ćwiczeniach rachunkowych wprowadzono pojęcie mola, stężenia molowego i objętości molowej, co pozwoliło na rozszerzenie spektrum rozwiązywanych zadań. Udział w warsztatach psychologicznych spowodował zwiększenie kompetencji interpersonalnych uczniów, zwłaszcza w zakresie pracy w grupie, asertywności i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Podążając śladami naszej noblistki uczniowie odwiedzili budynek dawnego Instytutu Radowego, który powstał z jej inicjatywy, a w którym obecnie mieści się Klinika Onkologii. Warto wspomnieć, że swoich odkryć uczona dokonywała z przekonaniem, że będą służyć ludzkości. Zwiedzili także Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta, które mieści się w kamienicy, gdzie Maria przyszła naświat. Będąc w stolicy nie można było pominąć spacerów po Starym Mieście. Uczniowie odwiedzili również Stadion Narodowy, podziwiali spektakl pt. „Bazyliszek” w Multimedialnym Parku Fontann oraz przeszli trasą multimedialnych Ławeczek Chopinowskich. Sześć dni realizacji napiętego planu i wytężonej pracy daje dużą satysfakcję i pozostawi dobre wspomnienie, że to o trudne ma swoją wartość.

Opiekun: Iwona Tokarska

{gallery}2017/10_maria{/gallery}